מהי סקירת ספרות?

תוכן עניינים

בבואנו לענות על השאלה מהי סקירה אקדמית נסביר שזוהי סקירה של הספרות המחקרית שנכתבה בתחום שבו אנו עוסקים בעבודה האקדמית שלנו.

המטרה של סקירת הספרות היא להביא את המושגים המרכזיים של התחום, להציג את התיאוריות החשובות בו ולהסביר את משתני המחקר שלנו.

אין זה משנה האם מדובר על עבודה עיונית או מעשית, כמותנית או איכותנית בכל עבודה אקדמית נידרש לכתוב סקירת ספרות אקדמית שתהיה ברורה, ממוקדת וקשורה לנושא המחקר.

כדי להבטיח כתיבה נכונה של הסקירה האקדמית חשוב להקפיד על מבנה של משפך- מהלך מהנושא הכללי אל הנושא המסוים שבו אנו עוסקים.

על הסקירה להיות מאורגנת בסדר הגיוני שבו םרק מוביל לפרק ויש קשר ביניהם. בתוך הפרקים יש להקפיד על חלוקה לפסקאות הגיוניות ובנוסף להימנע משימוש בגוף ראשון.

כל טענה שמובאת בסקירה הספרותית צריכה להיות מעוגנת בחומר אקדמי ואין להעלות השערות אישיות או תובנות של הכותב.

סקירת ספרות אקדמית

מה המבנה שלה?

מבנה של סקירה ספרותית הוא בדרך כלל שלושה או ארבעה פרקים גדולים שמחולקים לתתי פרקים.

החלוקה לפרקים אמורה להקל על הקורא ולהוביל אותו בנבכי הסקירה. מבחינת סוגי סקירת ספרות מרבית הסקירות נכתבות באותה מתכונת אם כי יש מרצים שמבקשים בתחילת הסקירה להציג את כל חלקי הסקירה ולפרט את המבנה שלה.

מרצים אחרים יבקשו בתחילת כל פרק לפרט את החלוקה הפנימית שלו ואת החשיבות שלו להבנת נושא המחקר.

כך או כך בסיום הסקירה יובא סיכום של כל הנאמר עם המסקנה המתבקשת שהיא שאלת המחקר והרציונל למחקר. פסקה זו אמורה להוביל לפרק הבא שהוא פרק שיטת המחקר.

מהם הנתונים שצריכים להופיע בסקירת ספרות?

כיום מקובל לצפות לסקירה מצומצמת וממוקדת שלא תעמיס על הקורא, מתוך ההבנה שהחלק המשמעותי והחשוב בעבודה או דווקא הפרק המחקרי כלומר שיטת המחקר, הממצאים והדיון.

מתוך כל מקובל להציג בסקירה נתונים עדכניים בעיקר ורצוי כאלו שמיעים מישראל וגם ממדינות אחרות במערב.

ניתן להשוות בין נתונים שונים ולהראות ממדים שונים של השערות המחקר או שאלת המחקר.

זכרו שלפני הפרק של שיטת מחקר סקירת ספרות אמורה להוות תשתית תאורטית ולכן חשוב שהיא תכלול גם את מה שתעיד להופיע במחקר עצמו.

אם מדובר בשאלונים חשוב שממדי השאלון יכללו בסקירה ואם מדובר על ראיונות חשוב שנושאי הסקירה ישקפו את נושאי הראיון. בדרך זו נשמר רצף מחקרי בין כל חלקי העבודה.

מבנה של סקירה ספרותית

באיזה חלק של העבודה עורכים סקירת ספרות?

סקירת ספרות מקצועית היא הבסיס לכתיבת עבודות אקדמיות ולכן נהוג להתחיל ממנה בעת כתיבת העבודה.

במקרים מסוימים יש מרצים שמעדיפים תהליך עבודה הפוך שבו מתחילים מהמחקר אולם על פי רוב הסקירה היא הפרק הראשון שנכתוב.

עם זאת, בכל תהליך הכתיבה האקדמית נהוג לחזור אחורה ולבחון שוב ושוב את הכתיבה, לערוך מחדש ולבדוק את הרלוונטיות של כל הפרקים.

מהטעם הזה חשוב בכל שלב לחזור אל הסקירה ולבדוק האם היא תואמת את שאלת המחקר שלנו.

חייגו עכשיו 077-4077496 או השאירו פרטים ונחזור בהקדם

קטגוריות שירותים

כתיבת עבודות במדעי המדינה – איך להתמודד עם מחסום כתיבה?
acmsnat

כללי כתיבה אקדמית

כתיבת עבודה אקדמית נסמכת על כללי כתיבה אקדמית ברורים וסדורים שלוקחים בחשבון כל מני גורמים ומשתנים והמטרה היא לייצר סטנדרטיזציה שתקל על מי שקורא חומר אקדמי. מה זה כתיבה אקדמית?

קרא עוד »

הכל על עבודות סמינריון

סמינריון הוא עבודה גדולה שעוסקת בסוגיה מחקרית מסוימת. עבודות סמינריון כוללות בין עשרים לשלושים עמודים והן מהוות במקרים רבים מעין סיכום של תחום מסוים. עבודה סמינריונית יכולה להיות עבודה מחקרית

קרא עוד »

טיפים לסיוע בעבודות אקדמיות

תחילת העבודה ותהליך ההירתמות לכתיבת העבודה יכולה להיות מורכבת ולא פשוטה. ברוב המקרים קיימת אי ודאות לגבי ה’איך להתחיל?’ מה השלבים? כמה זמן לחלק לכל שלב? לכן אנחנו כאן באקדמיה

קרא עוד »

מי מפחד מהעבודה הסמינריונית?

הלימודים מתישים אתכם? כורעים תחת נטל העבודות? העבודה במלצרות משאירה לכם מעט מאד זמן ללימוד וחקר? יש פתרון לכך. במציאות האקדמית בישראל, כמו במדינות רבות בעולם המערבי שבה הדרישות האקדמיות

קרא עוד »

באקדמיה מאסטר נשמח לתת ייעוץ ללא כל התחייבות

חייגו עכשיו 077-4077496
או השאירו פרטים ונחזור בהקדם

שתף :

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

למה דווקא אנחנו

לא מתפשרים על ההצלחה שלך

אנחנו מבינים כמה חשוב לך להצליח בלימודים. הכותבים המומחים שלנו יודעים להעניק לך את הסיוע והליווי שיעזרו לך להגיש את עבודת הסמינריון שלך ברמה הגבוהה ביותר.

אקדמית זאת השפה שלנו

אנחנו יודעים שיש לך את הידע והרצון להצליח. הכותבים המנוסים שלנו יעזרו לך לערוך את הדברים ולעמוד בהצלחה בכל הדרישות של כתיבה אקדמית נכונה ומדויקת.

חוסכים לך זמן

אנחנו מכירים את הקשיים והאילוצים של חוסר זמן פנוי כדי להתמסר לגמרי ללימודים. הכותבים המקצועיים שלנו יסייעו לך וילוו אותך לאורך כל השלבים בעבודה האקדמית, כדי להבטיח שהעבודה שלך תושלם בהצלחה ותוגש בזמן.

ההצלחה כולה שלך

אנחנו דואגים להצלחה שלך. כל עבודה אצלנו מקורית ב-100% ונכתבת בעזרת המומחים שלנו במיוחד בשבילך בשיתוף פעולה מלא: ממך נדרש להעביר לנו חומרים, להיפגש עם המרצים, לעבור על הדברים, לתת לנו את ההערות, הנתונים והרעיונות.

יש לך 100% ביטחון

אנחנו מחוייבים לביטחון שלך. הכותבים האקדמיים שלנו ילוו וינחו אותך כדי להבטיח שגם אם ישאלו אותך שאלות על העבודה המקורית שלך - יהיו לך תמיד התשובות הטובות ביותר.

תוצאות מוכחות

אנחנו מתגאים בכך ש80 אחוז מהלקוחות שלנו הם לקוחות חוזרים, זהו הסימן הבולט ביותר להצלחת השירות והסיוע שאנחנו מעניקים. אנחנו נעשה את מיטב המאמצים שגם אתם תהיו הלקוחות החוזרים והממליצים שלנו!

לקבלת ייעוץ מקצועי
לקבלת ייעוץ ללא עלות
© כל הזכויות שמורות אקדמיה מאסטר
גלילה למעלה

צריכים עזרה?

השאירו שם טלפון ונציג שלנו יחזור בהקדם

רגע לפני שאתם עוזבים...

השאירו שם וטלפון ונציג שלנו יחזור בהקדם