איך לעבור בהצלחה עבודות גמר לתואר שני

מהן עבודת גמר?

עבודות גמר לתואר שני הן עבודות שמסכמות את התואר השני של סטודנטים. מדובר על עבודת סמינריון בהיקף גדול יותר שבה נדרשים סטודנטים לחקור תופעה או נושא באופן מעמיק תוך הסמכות על מקורות ידע קיימים וחקר של אנשים, תופעות או משתנים. עבודות גמר חותמות את לימודי התואר השני ובהן נדרשים סטודנטים להפגין ידע עיוני ויישומי.

כתיבת עבודות גמר

כיצד לגשת לכתיבת עבודות גמר?

כתיבת עבודות גמר לתואר שני היא תהליך ארוך שנמשך מעל שנה ומתחיל בכתיבת הצעת מחקר מפורטת ומנומקת. לכתיבת ההצעה יש לעמוד על כללים מדויקים ולכלול בתוכה סעיפים כמו מבוא תיאורטי, שיטת המחקר, שאלת המחקר, כלי המחקר והליך. הצעת מחקר מהווה שלב ראשון וחשוב מאין כמוהו משום שלאחר אישורה לא ניתן לשנות או לעדכן את שאלת המחקר ולכן על הסטודנט להיות בטוח בשאלת המחקר שבחר ולדייק אותה ככל שניתן. לאחר אישור ההצעה יש להתחיל באיסוף החומר העיוני לכתיבת הרקע התיאורטי ובמקביל להכין את כלי המחקר ולארגן את נתוני המחקר.

עבודות גמר תואר שני

מה ההבדל בין עבודת גמר בתואר ראשון לבין עבודות גמר תואר שני?

עבודת גמר לתואר שני שונה מהותית מכתיבת סמינריון לתואר ראשון לא רק בהיקפה אלא גם ברמת ההעמקה הנדרשת. לכאורה מבנה העבודה הוא זהה אולם אם בעבודת סמינריון מתבקש הסטודנט להוכיח יכולת לשלב בין מקורות ידע ולהציג סקירה ארוכה ומקיפה, הרי שבעבודת גמר סקירת הספרות צריכה להיות מדויקת יותר ומתומצתת כך שתכיל את הידע הרלוונטי ולא מעבר לכך.

הדגש בתהליך עבודות גמר תואר שני בניגוד לסמינריון הוא בהליך המחקרי שמהווה חלק משמעותי מהעבודה. בניגוד לעבודת סמינריון שב עושים שימוש בכלי מחקר אחד- כמותני או איכותני, בשלב כתיבת עבודת גמר נדרשים סטודנטים לשלב בין שיטות מחקר- כמותניות ואיכותניות ולשלב כמה כלי מחקר: למשל שאלונים סגורים וראיונות עומק.

​ניתוח הממצאים בהקשר זה צריך להיות מעמיק יותר ובשלב הדיון עבודת הגמר צריכה לכלול תובנה משמעותית בעלת חשיבות מחקרית וגם המלצות יישומיות לעבודה בשדה וגם להמשך מחקר בתחום. ניתן לטעון שכתיבת סמינריון היא מעין הכנה לקראת כתיבת עבודות גמר לתואר שני שדורשות העמקה רבה יותר.

עבודות גמר לתואר שני

טיפים לכתיבת עבודות גמר

בדומה לעבודה סמינריונית ואף מעבר לכך גם במקרה של עבודות גמר לתואר שני חשוב לבחור נושא בעל חשיבות ועניין שבו יוכל הסטודנט להעמיק ולחקור. חשוב לבחור נושא שניתן לחקור מבחינה אובייקטיבית כך שלחוקר תהיה למשל נגישות לנחקרים מתאימים ולידע מוקדם.

באקדמיה מאסטר נשמח לתת ייעוץ ללא כל התחייבות

חייגו עכשיו 077-4077496
או השאירו פרטים ונחזור בהקדם

שתף :

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

חייגו עכשיו 077-4077496 או השאירו פרטים ונחזור בהקדם

קטגוריות שירותים

לקבלת ייעוץ מקצועי
לקבלת ייעוץ ללא עלות
© כל הזכויות שמורות אקדמיה מאסטר
גלילה למעלה

צריכים עזרה?

השאירו שם טלפון ונציג שלנו יחזור בהקדם

רגע לפני שאתם עוזבים...

השאירו שם וטלפון ונציג שלנו יחזור בהקדם