עבודות סמינריון ומחקר איכותני

פרדיגמת המחקר האיכותני יוצאת מנקודת הנחה שלא ניתן למדוד תופעות תרבותיות וחברתיות בכלים מדעיים אובייקטיביים ולפיכך החוקר הוא חלק מהמחקר ומעצם פעולת החקירה הוא משפיע ומהווה חלק מתוצאותיו. ​

 

מהי עבודת מחקר איכותני?

עבודות מחקר איכותני אינן מנבאות תוצאות על סמך תיאוריות אלא מתבוננות על תופעות תרבותיות ומבקשות להעניק להן פרשנות דרך גישות ותיאוריות שונות.

 

כיצד מבצעים שיטות מחקר איכותניות?

כתיבת סמינריון איכותני דורשת חשיבה מעמיקה והתבוננות עומק על תופעה נחקרת. החוקר צריך במחקר מסוג זה לגלות פתיחות וגמישות עם יכולת לבחון את הממצאים במבט על תוך התעמקות וירידה לפרטים. מדובר על מהלך של קדימה ואחורה שבו כל הזמן החוקר חוזר לממצאים ומתבונן עליהם שוב מנקודת מבט קרובה ככל שניתן לעיני הנחקרים.

סמינריון ומחקר איכותני

מה הם הכלים הנדרשים לביצוע עבודות מחקר איכותני?

כלי מחקר לביצוע עבודות מחקר איכותני הם רבים ומגוונים ולכל אחד מהם יתרונות וחסרונות. כך למשל ראיונות מעניקים לחוקרים איכותניים אפשרות להתבונן על עולמם של הנחקרים ולהבין דרך עיניהם תופעות שונות ולעמוד על השקפת עולמם. החיסרון הוא בכך שלא ניתן לבצע מספר רב של ראיונות ולכן יש להקפיד ולבחור מרואיינים שיוכלו להאיר על התופעה ולתארה באופן מעמיק.
שיטה אחרת היא תצפית שבה החוקר מתבונן על התופעה הנחקרת בזמן אמת ומסיק מתוכה תובנות. זו יכולה להיות תצפית על מורה בכיתה במחקר שעוסק בשיטות הוראה למשל או התבוננות על משחק בגן הילדים. כאן החיסרון הא בפרשנות של החוקר שעלולה להיות שונה מעמדת הנחקרים.

שיטה שונה היא קבוצות מיקוד שבה אוספים יחד אנשים שקשורים לתופעה הנחקרת ומקיימים ביניהם דיון מונחה כדי לעמדו על מגוון הדעות. התוצאה היא הפריה הדדית ושיח סביב התופעה, אולם במקרים רבים אנשים משנים או מטים את תשובותיהם כחלק מהלחץ הקבוצתי. בחירת כל המחקר נעשית לפי שאלת המחקר, אילוצים בשטח ותמיד מומלץ לשלב כמה כלים כדי להעשיר את המחקר.

מדוע צריכים להשתמש בשיטת מחקר איכותני לעבודות סמינריון?

עבודות סמינריון נכתבות כדי להעשיר את עולם הידע האקדמי, לעומת עבודות מחקר איכותני המבקשות להוסיף על הידע הקיים ולהתבונן על תופעה ייחודית שטרם נחקרה או שנחקרה בהקשרים שונים ומנקודות מבט של אוכלוסיות או תרבויות אחרות. במקרים רבים עושים שימוש בעבודות לתארים מתקדמים בשיטות מחקר איכותניות כדי להשלים או להחריב ממצאים כמותניים ובכך להעניק לעבודה נופך ייחודי ומעמיק יותר. סמינריון איכותני לדוגמא עשוי לסייע להבין את פרדיגמת המחקר האיכותני שאינה תמיד נהירה וברורה.

באקדמיה מאסטר נשמח לתת ייעוץ ללא כל התחייבות

חייגו עכשיו 077-4077496
או השאירו פרטים ונחזור בהקדם

שתף :

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

חייגו עכשיו 077-4077496 או השאירו פרטים ונחזור בהקדם

קטגוריות שירותים

לקבלת ייעוץ מקצועי
לקבלת ייעוץ ללא עלות
© כל הזכויות שמורות אקדמיה מאסטר
גלילה למעלה

צריכים עזרה?

השאירו שם טלפון ונציג שלנו יחזור בהקדם

רגע לפני שאתם עוזבים...

השאירו שם וטלפון ונציג שלנו יחזור בהקדם